MIASTO BLACHOWNIA
Liczba mieszkańców Gmina Blachownia: 13229
Liczba mieszkańców Miasto Blachownia: 9840

Rzeki: Stradomka

Komunikacja: PKS linie 151, 152, 162, PKP, Bus Expres

Położenie geograficzne: centralna część gminy, zachodnia część powiatu częstochowskiegoBlachownia jest gminą leżącą w powiecie częstochowskim. Leży przy drodze krajowej między Częstochową i Opolem. Najbliższymi sąsiadami są Konopiska, Wręczyca Wielka, Herby i największe z blisko leżących miast Częstochowa.
Obszar gminy to 67,21 km2 i obejmuje sołectwa: Cisie, Konradów, Łojki, Nową i Starą Gorzelnię, Wyrazów.

Blachownia jest położona wśród lasów z pięknymi walorami przyrodniczymi. W środku miasta znajduje się zalew, który jest znany z pięknych okazów ryb. Na zbiorniku znajduje się wyspa. W okresie letnim nad akwenem można wypożyczyć kajaki i rowerki wodne, organizowane są koncerty i imprezy plenerowe. Przez gminę przebiega kilka ścieżek rowerowych, edukacyjnych i szlaków turystycznych, przy których możemy spotkać wspaniałe okazy fauny i flory.

Każdy kto zamierza odwiedzić Blachownię, może znaleźć miejsce noclegowe w hotelu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przy hotelu znajduje się jeden z kameralny stadion, jeden z ładniejszych obiektów tego typu w regionie.

To tylko krótki wstęp do tego co możemy znaleźć w Blachowni. Poza tym można znaleźć w naszej gminie ciekawe zabytki, bardzo aktywnie działają organizacje i stowarzyszenia z terenu naszego miasta, nie brakuje twórców i kapel ludowych, mamy wspaniałych sportowców i mieszkańców dla których dobro naszego miasta jest bardzo ważne. Szczegółowe informacje o tym wszystkim będzie można znaleźć w innych działach naszej strony.
Herb i flaga Blachowni
Więcej informacji
www.blachownia.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Starostwo Powiatowe
Śląski Urząd Wojewódzki