Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Najpierw działania edukacyjne. W starostwie radzono, jak poradzić sobie z dzikami w Blachowni

Jak poradzić sobie z obecnością dzików na terenach miejskich w Blachowni? Z tematem tym zmierzyli się uczestnicy spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Częstochowie.

Wzięli w nim udział Adam Morzyk, członek zarządu Powiatu Częstochowskiego, przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, a także Kół Łowieckich „Uroczysko” i „Cietrzew”, Nadleśnictwa Herby, Urzędu Miejskiego w Blachowni i Zarządu Mieniem Komunalnym w Blachowni.
- Przepisy dotyczące dzikiej zwierzyny, która dostaje się na tereny miejskie, są niedoprecyzowane. Zebraliśmy się tu jednak, aby wypracować płaszczyznę porozumienia, dzięki której będziemy mogli poradzić sobie z tym problemem – mówił Adam Morzyk.
Uczestnicy spotkania podkreślili, że z wizji lokalnych wynika, iż dziki znajdują w mieście dużo pożywienia pozostawionego przez ludzi. To zaś jest główną przyczyną ich migracji. Ponadto znajdują dobre warunki do schronienia i rozmnażania. Jak zapewnili przedstawiciele kół łowieckich, wyeliminowanie tych czynników spowoduje wyprowadzkę niechcianych gości.
Podczas spotkania ustalono, że w pierwszej kolejności mają być podjęte działania prewencyjne i edukacyjne.


Data publikacji: 28-07-2020